تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول نیتروژن

گاز نیتروژن با علامت اختصاری N2، نقطه‌جوش ۱۹۶- درجه سانتی‌گراد، عدد اتمی ۷ عنصری به‌ صورت گاز،غیرفلز، دواتمی، بی‌اثر، بی‌رنگ، بی‌مزه و بی‌بو می‌باشد که 78% جو زمین را در برگرفته است و عنصر اصلی در بافت‌های زنده می‌باشد. گاز نیتروژن ترکیبات مهمی مانند: آمونیاک، اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می‌دهد. نیتروژن مایع، حالت مایع عنصر نیتروژن می‌باشد که از تقطیر جزء به‌ جزء هوای مایع به دست می‌آید. تقطیر جزء به‌ جزء، یکی از انواع تقطیر برای جداسازی اجزای یک مخلوط می‌باشد که در آن اجزاء از طریق افزایش فشار و کاهش حرارت، به ترتیب به نقاط جوشش اتم می‌رسند. نیتروژن مایع به صورت‌های LIN، LN2و LN نشان داده می‌شود. عمده کاربرد این گاز در ایجاد اتمسفر بی‌اثر در رآکتورها و صنایع لامپ سازی می‌باشد. همچنین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین گازها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورداستفاده وسیع قرار می‌گیرد. گاز نیتروژن یا ازت از تقطیر جزء به‌ جزء هوای مایع به دست می‌آید، طی این فرآیند و از آنجایی که نقطه‌ جوش نیتروژن مایع از نقطه‌ جوش اکسیژن مایع کمتر است، اول اکسیژن مایع شده و جمع‌آوری می‌شود سپس نیتروژن به مایع تبدیل می‌شود.

گاز نیتروژن در غلظت‌های بالا می‌تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. برای استفاده از سیلندر ازت حتماً باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده کرده و بعد از هر استفاده شیر باید بسته شود و بعد از خالی شدن کپسول باید در مکانی خنک با تهویه مناسب قرار گیرد. هنگام استفاده از نیتروژن مایع باید از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده کرد. سیلندرها باید دارای کلاهک بوده و در محل خود ثابت گردند. شارژ گاز سیلندرهای ازت- نیتروژن در سیلندر ۴۰ لیتری با فشار ۱۵۰بار و سیلندر ۵۰ لیتری با فشار ۲۰۰ بار می‌باشد. درصد خلوص گازهای ایرانی ۹۹٫۹- ۹۹٫۹۹- ۹۹٫۹۹۹- 99.9999 می‌باشد. این گازدرحجم‌های۱۰و ۲۰ لیتر نیز موجود می‌باشد.

نیتروژن گازی بی رنگ، بی بو و عموما بی اثر محسوب می شود. و به گفته لوس آلاموس N2 در فرم مایع خوند بی رنگ و بی بو است و به نظر می رسد شبیه به آب است. این عنصر به شکل مایع تبدیل به ماده سرمایشی معروف سرمازا (Cryogen) می‌شود. نیتروژن مایع به‌عنوان سردترین عنصر فراوان طبیعت و ارزان‌ترین نوع گازهای صنعتی با توجه به میزان تولید آن می‌باشد. گاز نیتروژن به‌عنوان یک گاز بی‌اثر در سیستم‌های الکتریکی، صنایع شیمیایی و بسته‌ بندی مواد غذایی کاربرد دارد. نام دیگر گاز نیتروژن، ازت نام دارد و هیچ فرقی از نظر شیمیایی با خود نیتروژن ندارد. در دماهای بسیار پایین ازت می تواند به مایع تبدیل گردد. گاز ازت از تقطیر هوا مایع در گیاهان بزرگ به نام واحدهای جداسازی هوا (ASUs) بدست می آید.

چرخه نیتروژن، که در آن N2 جوی به ترکیبات مختلف آلی تبدیل می شود، یکی از مهم ترین فرآیندهای طبیعی برای حفظ موجودات است. ترکیبات نیتروژن از طریق زباله های حیوانات به خاک باز می گردند. باکتیر ها نیتروژن پسماند را به گاز نیتروژن برگردانده و به جو باز می گردند.در تلاش برای رشد سریع محصولات زراعی، مردم از نیتروژن در کودا استفاده می کنند. با این حال، استفاده بیش از حد از این کودها در کشاورزی عواقب مخربی برای محیط زیست و سلامت انسان یه همراه داشته است، زیرا به آلودگی ها آب های زیر زمینی و آب های سطحی کمک کرده است. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، آلودگی مواد مغذی ناشی از اضافه نیتروژن و فسفر موجود در آب و هوا، یکی از گسترده ترین، پرهزینه ترین و چالش برانگیر ترین مشکلات زیست محیطی است.

مهم‌ترین کاربرد اقتصادی نیتروژن برای ساخت آمونیاک از طریق فرایند هابر(Haber) می‌باشد. آمونیاک، معمولاً برای تولید کود و مواد تقویتی و اسید نیتریک استفاده می‌شود. N2 همچنین به‌عنوان پرکننده بی‌اثر، در مخزن‌های بزرگ برای نگهداری مایعات قابل ‌انفجار در هنگام ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، دیود و مدارات یکپارچه و همچنین برای ساخت فلزات ضدزنگ استفاده می‌شود. گاز نیتروژن به‌ صورت ماده خنک‌ کننده، برای منجمد کردن غذا و حمل‌ونقل آن و همچنین نگهداری اجساد و سلول‌های تناسلی (اسپرم و تخمک) و در بیولوژی برای نگهداری پایدار از نمونه‌های زیستی کاربرد دارد. نمک اسید نیتریک شامل ترکیبات مهمی مانند نیترات پتاسیم، سدیم و نیترات آمونیم می‌باشد که اولی، برای تولید باروت و دومی برای تولید کود بکار می‌رود. ترکیبات نیترات شده مانند نیتروگلیسیرین و تری‌نیترو‌تولوئن (TNT) معمولاً منفجر شونده هستند. اسید نیتریک به‌عنوان ماده اکسیدکننده در مایع سوخت راکت‌ها استفاده می‌شود. هیدرازین و مشتقات آن نیز در سوخت راکت‌ها بکار می‌روند. نیتروژن، اغلب در مبردها (Cryogenic)، به‌صورت مایع معمولاًLN2 استفاده می‌شود. نیتروژن مایع با عمل تقطیر هوا به دست می‌آید. در فشار جو، نیتروژن در دمای ۱۹۵٫۸- درجه سانتی‌گراد (۳۲۰٫۴- درجه فارنهایت) مایع می‌شود.


به مشاوره نیاز دارید؟