تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول هیدروژن

گاز هیدروژن یا آب‌زا به انگلیسی (Hydrogen) با نماد شیمیایی H نام یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است. وزن اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ است. هیدروژن (کلمه فرانسوی به معنی سازنده آب از دو واژه یونانی hudôr یعنی آب و gennen یعنی تولیدکننده به وجود آمده) برای اولین بار در سال 1776 به‌وسیله«هنری کاوندیش»به‌عنوان یک ماده مستقل شناخته‌شده، «آنتونی لاوازیه»نام هیدروژن را برای این عنصر انتخاب کرد. هیدروژن سبک‌ترین عنصر در جهان است و بیش از دیگر عنصرها می‌توان آن را به‌صورت آزاد در طبیعت پیدا کرد. می‌توان گفت نزدیک به ۷۵٪ از جرم جهان از هیدروژن ساخته‌شده‌است. برخی جرم‌های آسمانی مانند کوتولهٔ سفید و یا ستاره‌های نوترونی از حالت پلاسمای هیدروژن ساخته‌شده‌اند؛ ولی در طبیعت روی زمین به‌ سختی می‌توان تک اتم هیدروژن را پیدا کرد.

کاربردهای گاز هیدروژن: سنتز صنعتی آمونیاک، هیدروژن دار کردن روغن‌ها و چربی‌های خوراکی، جوشکاری و برش‌کاری فلزها، صنعت متالورژی، جلوگیری از اکسایش فلزها و... هیدروژن ساده‌ترین عنصر شناخته‌شده برای انسان است. هر اتم گاز هیدروژن تنها یک پروتون و یکنوترو ندارد. هیدروژن فراوان‌ترین گاز هستی است. ستاره‌ها در ابتدا از هیدروژن ساخته‌شده بودند. انرژی خورشید، از هیدروژن به دست می‌آید. خورشید توپ عظیمی از گازهای هیدروژن و هلیم است. درون خورشید اتم‌های هیدروژن ترکیب شده و اتم‌های هلیم را پدید می‌آورد. این پدیده گدازه (Fusion) انرژی پرتوی خورشید را تولید می‌کند. انرژی پرتوی خورشید باعث برقراری حیات بر روی زمین است. این انرژی به ما نور می‌دهد، باعث رشد گیاهان می‌شود، بادها را به جریان می‌اندازد و باعث بارش باران می‌شود. این انرژی در سوخت‌های فسیلی ذخیره شده است. بیشتر انرژی مصرفی ما در حال حاضر از خورشید منشأ می‌گیرد.

هیدروژن گازی (H2) در روی زمین وجود ندارد. این عنصر همیشه به‌صورت ترکیبی است. به‌طور مثال ترکیب با اکسیژن به‌صورت آب (H2O)،ترکیب هیدروژن با کربن ترکیبات شیمیایی متفاوتی مانند متان (CH4)، زغال و نفت را به دست می‌دهد.

هیدروژن منابع متفاوتی برای تولید دارد. روش هایی که برای تولید آن وجود دارند را می توان به دو دسته ی آزمایشگاهی و صنعتی تقسیم نمود. روش هایی که شامل واکنش های شیمیایی هستند عمدتاً در دسته ی روش تولید آزمایشگاهی قرار دارند. یکی از منابع تولید آن محل تولید گاز طبیعی است. یکی دیگر از منابع تولید، فرآیند کلرآلکالی است که برقکافت محلول کلرید سدیم برای تولید کلر است و به عنوان یکی از محصولات هیدروژن نیز به دست می آید. همچنین گاز هیدروژن از بازیافت پالایشگاه های نفت (که روشی اقتصادی و مقرون به صرفه است) و بازیافت گاز کوره کک در صنایع فولاد تولید می شود. رایج ترین راه برای تولید هیدروژن برقکافت آب است.


به مشاوره نیاز دارید؟