تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول اکسیژن

اکسیژن را می توان از طریق تجزیه هوا تولید نمود. طبق قوانین استاندارد بین المللی میزان غلظت اکسیژن در سیلندرها و کپسول های اکسیژن و منابع سانترال ( مخزن مرکزی) باید حداقل 99 درصد باشد. به طور میانگین میزان غلظت به دلیل نشت های ناخواسته به میزان 40 درصد به هدر می رود و غلظت های اولیه کمتر از 99 درصد اثر درمانی چندانی نداشته و بیشتر اتلاف وقت و هزینه می باشد. زیرا در این صورت غلظت اکسیژنی که در اختیار بیمار قرار می گیرد در حد اتمسفر و یا مقدار بیشتری است که در واقع عبور جریان هوای عادی می باشد و جهت مصارف درمانی مناسب نیست. در ضمن در بیهوشی به علت کاربرد همزمان اکسیژن و اکسید نیتروژن، غلظت این گاز باید حداقل 99 درصد باشد. زیرا در صورت استفاده از غلظت های پایین تر باید شدت جریان را افزایش داد که در اینصورت اکسیژن پرتابل زودتر از N2O تمام می شود و در صورت اشتباه اپراتور، بیهوشی تنها با N2O ادامه می یابد که احتمال بروز خطر برای بیمار را بالا می برد.

گاز اکسیژن غیر آتش ‌زاست ولی باعث تسریع در سوختن مواد می‌شود. مخزن تحت‌فشار است و نباید سوراخ شود. برای استفاده از سیلندر گاز اکسیژن باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود، بعد از هر استفاده شیر حتماً بسته شود، بعد از خالی شدن کپسول باید در مکانی خنک قرار گیرد. سیلندرها باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ‌زدگی و سوختگی برودتی شود. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندر اکسیژن تحت‌فشار ۵۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. شارژ گاز اکسیژن ایرانی تا 99.9% و برای اکسیژن مایع تا 99.99% خالص می‌باشد. فشار شارژ سیلندر اکسیژن ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار معادل ۲۲۵۰ PSI و در سیلندرهای ۵۰ لیتری فشار شارژ ۲۰۰ بار معادل ۳۰۰۰ PSI است.

اکسیژن گازی است بی‌رنگ، بی‌بو قابل‌استفاده در بیمارستان، صنعت جوشکاری، برشکاری می‌باشد که در بیمارستان جهت تنفس بیماران، جوشکاری و برشکاری هوا گاز استفاده می‌شود. گاز اکسیژن در کپسول (سیلندرهای) ۵ لیتری، ۱۰ لیتری، ۲۰ لیتری، ۴۰ لیتری، ۵۰ لیتری قابل حمل‌ونقل می‌باشد، پس از اتمام گاز سیلندر مجدداً قابل شارژ بوده.


به مشاوره نیاز دارید؟