تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول آلومینیومی

کپسول آلومینیومی مثل سیلندرهای فولادی برای همه گازهای صنعتی و آزمایشگاهی مورداستفاده واقع می شوند. اما به دلیل استفاده از فلز آلومینیوم در ساخت این دسته از سیلندرها ، دارای وزن سبک تر و توانایی مقابله بیشتر در برابر گازهای خورنده می باشند. کپسول های آلومینیومی معمولاً برای گازهایی با خلوص بالا و خورندگی زیاد استفاده می شود و جایگزین مناسبی برای کپسول های فولادی هستند.

این سیلندرها دارای بالاترین استاندارد اروپا هستند. شکل انتهایی کپسول، به جز ضخامت و ابعاد طولی آن ها ،در طراحی نقش مهمی دارد. به این دلیل که این قسمت تحت بیشترین تنش است. الیافی که برای ساخت این سیلندرها استفاده می شود، استحکام بالایی دارند ودارای وزن بسیار سبک ( حدوداً یک سوم کپسول های فولادی ) و مقاومت بالا نسبت به ضربه هستند.

سیلندر های آلومینیومی در سایزهای ۲ الی ۵۰ لیتر و درمحدوده فشارهای کاری ۱۵۰ الی ۲۰۰ بارمی باشد. الیاف به کار رفته در سیلندرهای کامپوزیتی آلومینیویم از جنس الیاف کربن است . الیاف کربن یکی از مهمترین خانواده های الیاف پیشرفته است که چگالی پایین ، استحکام بسیار بالا، و مقاوم بودن در مقابل حرارت این الیاف را از سایر موارد متمایز می کند. سیلندر آلومینیومی همچنین دارای خواص ضد خش و ضد خوردگی نیز می باشند. ضخامت کپسول آلومینیومی حدوداً 4 میلی متر است بنابراین در برابر ضربه، سايش و … بسيار حساس است بنابراین نگهداری صحیح و بازدید های دوره ای این سیلندرها بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین کمترین كاهش ضخامت لايه الياف سیلندر کامپوزیتی آلومینیومی حتي در حد 1 میلی‌متر كه نقش اصلي در استحكام سیلندر را دارد باعث عدم تحمل فشار کاری مي‌شود.

با توجه به خصوصیات منحصر به فرد کپسول کامپوزیت آلومینیومی ، کاربردهای متعددی می شود برای آن عنوان کرد. از جمله از سیلندرهای الومینیومی اکسیژن برای مصارف غواصی ، آتش نشانی و محیط های با داشتن قابلیت خورندگی استفاده می شود. این سیلندرها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند ، بنابراینمی توان از آن برای موارد خاص استفاده کرد. با توجه به سبک بودن و مقاومت بالای آن ، به عنوان منبع اکسیژن برای غواصان در آب، بهترین گزینه است. یکی از بهترین روش ها برای تشخیص بیماری‌ها، استفاده از تصویربرداری مغناطیسی یا همان MRI می باشد . قبل از گرفتن MRI متصدیان امر و مسئولان همواره تأکید دارند که همراه بیمار هیچ شی فلزی وارد دستگاه نشود. با توجه به اثرات سوئی که آهن بر دستگاه های MRI دارد ، بهتر است از قرار گرفتن هر گونه وسیله و اجسام از جنس آهن و فولاد و .. داخل اتاق جلوگیری کرد . لذا کپسول آتش نشانی ، سیلندرهای تنفسی از جمله سیلندرهای اکسیژن و سایر سیلندرها از جنس فولاد مناسب اتاق MRI نمی باشد.همچنین سیلندرهای آلومینیومی MRI باید بدون شیلنگ باشند. به این دلیل که شیلنگ های فشار قوی همگی دارای چند لایه فنر فولادی می باشند . بهترین جایگزین برای این سیلندرها بدون هیچ مشکل و محدودیتی ، سیلندرهای آلومینیوم می باشد.

سیلندرهای آلومینیومی با توجه به جنسی که دارند ، ایمن و مقاوم هستند . ولی با این وجود لازم است نکاتی را جهت استفاده و نگهداری از آنها رعایت کرد. باید مسائل ایمنی که در مورد سیلندر های تحت فشار بیان می شود در مورد این سیلندرها هم در نظر گرفته شود. از جمله برای جابجایی این کپسول ها از وسایل حمل و نقل متناسب با سیلندرهای تحت فشار استفاده کنید. درست است که بدنه سیلندرهای کامپوزیت آلومینیومی از جنس الیاف کربن و شیشه می باشد و خاصیت ضدخوردگی دارد اما باید از هرنوع خراش و خط و خش احتمالی نیز جلوگیری شود.


به مشاوره نیاز دارید؟