تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ سیلندر گاز کلر

گاز کلر به انگلیسی (Chlorine): عنصر شیمایی با عدد اتمی ۱۷ و نماد Cl است. کلرید، اکسیدکننده قوی است که برای سفیدسازی پارچه‌ها و به‌عنوان ضدعفونی‌کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سهیل گاز به عنوان اولین و برترین تولید کننده گازهای صنعتی، طبی و غیره در ایران شناخته شده است. گاز کلر و مشتقات کلر هم از دیگر محصولات تولیدی این مجموعه بزرگ می باشد. این مجموعه تمامی گازها را با درصد خلوص های متفاوت در سیلندرهایی با حجم گوناگون برای تمامی مصارف تولید می کند. برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت گاز کلر، فروش گاز کلر، روش تهیه و غیره با ما در این مطلب همراه باشید.

کلر از طریق الکترولیز یک محلول آبی از کلرید سدیم تولید می شود. عنصر کلر در هر جایی که وجود داشته باشد قطعا به صورت ترکیب با عناصر دیگر وجود دارد. به طور مثال: کلر موجود در نمک طعام مخلوط با سدیم می باشد و دیگر ترکیبات شیمیایی. تولید صنعتی کلر هم در فرآیندهای سلول دانز که همان تولید سدیم مذاب از نمک به وسیله ی برقکافت صورت می گیرد. به این صورت که در عمل برقکافت محلول های غلیظ تر برای تولید سدیم هیدروکسید به مقدار زیادی تولید و سپس انتقال داده می شود.

گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. سایزهای رایج : 2 , 5 , 10 , 20 , 40 و 50 لیتری با فشار 100 , 150 و 200 بار. به‌وسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، کلر تولید می‌شود. این عنصر در طبیعت فقط بصورت ترکیب با سایر عناصر و عمدتاً سدیم به شکل نمک طعام (NaCl)، و همچنین در کارنالیت و سیلویت، یافت می‌شود.

کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزدا در سفید کننده و نیز در گاز خردل به شمار می‌رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد. در تولید محصولات کاغذی، مواد ضد عفونی کننده، رنگدانه‌ها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فرآورده‌های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد. درترکیبات آلی درصورتیکه کلر جایگزین هیدروژن شود«لاستیک مصنوعی) اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می‌گرددلذا در ترکیب آلی از این عنصر به‌عنوان عامل اکسید کننده و جانشین، به طور گسترده استفاده می‌گردد.

در صورت مخلوط شدن مواد سفیدکننده با آمونیاک، اوره و سایر محصولات شوینده، احتمال تولید گازهای سمی وجود دارد. این گازها حاوی مخلوطی از گاز کلر و تری‌کلرید نیتروژن هستند؛ بنابراین باید از چنین ترکیبی اجتناب کرد.

علائم فوری و شایع مسمومیت ناشی از این گاز عبارت‌اند از: احساس خفگی، درد سوزنده پشت جناغ سینه، سرفه، تحریک چشم‌ها و مخاط دهان و زیادشدن بزاق و ریزش اشک از چشم‌ها سردرد شدید که ممکن است تهوع و استفراغ نیز به دنبال داشته باشد. بیماری به‌صورت حاد ظاهر می‌شود و بیمار دچار سیانوز می‌گردد. تماس با غلظت‌های بسیار زیاد این گاز موجب تخریب ریه و حتی مرگ می‌شود.


به مشاوره نیاز دارید؟