تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول دی استیلن

گاز استیلن، یا گاز اتین کوچک‌ترین عضو خانواده‌ی آلکین‌های هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دواتم کربن که باهم پیوند سه‌گانه دارند ساخته‌شده است. به خاطر وجود این پیوند سه‌گانه، استیلن جزو مواد شیمیایی اشباع‌نشده شناخته می‌شود. استیلن در صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌عنوان ماده اولیه و پیش ماده در سنتز و تهیه مواد شیمیایی مختلف موردنیاز می‌باشد. ازاین‌رو، روش‌های صنعتی زیادی برای تولید انبوه این ماده ابداع‌ شده است. این ماده قابل نگهداری و قابل‌حمل است. کاربید کلسیم از واکنش آهک و زغال کک در دمای بالا (با استفاده از کوره‌های الکتریکی) تهیه می‌شود. گاز استیلن ، گازی بی‌رنگ و در دمای معمولی و فشار 1 اتمسفر بشدت آتش‌گیر و با بویی شبیه بوی سیر می‌باشد. این گاز در سال ۱۸۳۶ توسط «ادموند داوی» کشف شد. در هوا به‌شدت و با شعله‌ای درخشان می‌سوزد. مخلوط استیلن و هوا بسیار منفجر شونده است؛ بنابراین آن را به‌صورت محلول در استون و به همراه مواد متخلخل ذخیره و حمل می‌کنند. انرژی شیمیایی بالای استیلن به علت بند سه‌گانه C≡C آن می‌باشد.

از اکسید شدن جزئی و محدود متان در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد و در مدت زمان بسیار کوتاه ۰٫۱ ثانیه نیز استیلن در اشل صنعتی تولید می‌شود. با این روش صنعتی، ضمن این که استیلن سنتز می‌شود، گازهای با ارزش هیدروژن و منوکسید کربن نیز تولید می‌شود که اهمیت سنتزی فراوان دارد (به عنوان مثال در سنتز متانول مورد استفاده قرار می‌گیرند). در حال حاضر روش مرسوم تولید استیلن، تماس کاربید کلسیم با آب است این کار در ژنراتورهای مخصوصی انجام می‌گیرد. شایان ذکراست که دمای شعله استیلن نسبت به اتیلن واتان بالاتر است به همین علت از استیلن درصنایع جوشکاری استفاده می‌شود. تقریباً ۸۰ درصد استیلن تولیدشده برای ترکیبات شیمیایی و ۲۰ درصد برای تولید اکسی استیلن در جوشکاری و برش فلزات استفاده می‌شود. استیلن در اثر احتراق با اکسیژن، شعله‌ای تولید می‌کند که بیشتر از ۳۳۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت دارد. استیلن به‌صورت تجارتی در سیلندر‌های زرد همراه استون عرضه می‌شود. استیلن در تولید لامپ‌های استیلن یا کاربید استفاده می‌شود که قبلاً در معادن مورداستفاده قرار می‌گرفت. برای کربنیزه کردن فولاد هم از استیلن استفاده می‌شود.

استیلن که اتین نیز نامیده می شود، ساده ترین و شناخته شده ترین عضو از سری هیدروکربن های حاوی یک یا چند جفت اتم کربن است که با پیوندهای سه گانه به هم متصل شده اند، سری استیلن یا آلکین ها. اتین یک گاز بی رنگ و قابل اشتعال است که به طور گسترده ای به عنوان سوخت در جوشکاری اکسی استیلن و برش فلزات و به عنوان ماده اولیه در سنتز بسیاری از مواد شیمیایی آلی و پلاستیک استفاده می شود. فرمول شیمیایی آن C2H2 است.


به مشاوره نیاز دارید؟