تهران، قلهک، خیابان دولت 09126845852

شارژ کپسول بوتان

این گاز یک هیدروکربن با فرمول C۴H۱۰ و دارای ۴ عدد اتم از نوع کربن در ساختار خود می‌باشد. ایزومرهای این گاز ۲ مورد هستند که نام‌های آنها normal و ایزوبوتان می‌باشد. این گاز در پالایشگاه‌ها به تولید می‌رسد. گاز بوتان در دمای اتاق به حالت مایع است. این گاز در حالت مایع از آب سبک تر است، ولی در حالت گازی از هوا چگالی بیشتری دارد، همچنین بی رنگ، قابل اشتعال و با بویی مشابه سیر است که در صورت استشمام از آن به فرد حالت خفگی دست می‌دهد. منظور از مشتعل بودن این است، که اگر در معرض اکسیژن یا هوا قرار گیرد و با آنها مخلوط شود، منفجر می‌شود. به جز بوتان گازهای دیگری نیز هستند که قابلیت اشتعال دارند.

این گاز در صنایعی چون صنایع گازی، پتروشیمی و نفتی در گازهای ترکیبی یا کالیبراسیون جزئی مهم محسوب می‌شود. بعضی از لیفتراک‌ها انرژی خود را از این گاز مهیا می‌کنند، البته از این گاز در ساخت برخی مواد شیمیایی نیز استفاده می‌شود که برخی از این مواد شیمیایی عبارتند از: بوتادین، بوتانول، لاستیک‌های مصنوعی، پروپیلن، استیک اسید و...

با توجه به اینکه گاز بوتان هیدروکربنی است و ساختاری مولکولی دارد، علاوه بر استفاده آن در صنعت جوش و برش، از این گاز در حالت تحت فشار برای انجام کارهای صنعتی و آزمایشگاهی نیز استفاده می‌شود.

به جهت اینکه گاز بوتان خاصیت اشتعال پذیری دارد، باید در ذخیره سازی آن نهایت دقت را داشته باشید. برای نگهداری بهینه آن باید این گاز را در محیطی تاریک و بسته نگهداری کنید. در نگهداری این گاز دقت داشته باشید که حتماً از گرما، شعله، جرقه و یا سطحی که گرما داشته باشد، دوری کنید، البته باید به این نکته نیز توجه کرد که از مصرف نوشیدنی‌ها در محل نگهداری گاز بوتان خودداری کنید.


به مشاوره نیاز دارید؟